Rapyd Payments Pot v1.0.0 - en to hi_IN translation catalogue (40 entries)

en: Your payment was successful
hi_IN: आपका भुगतान सफल रहा

en: Thank you for your order.
hi_IN: आपके ऑर्डर के लिए धन्यवाद।

en: There is an issue with your payment
hi_IN: आपके भुगतान में कोई समस्या है

en: Your payment is on hold
hi_IN: आपका भुगतान रुका हुआ है

en: Sorry, something is wrong with your payment. Please go back to recheck payment information and try again.
hi_IN: क्षमा करें, आपके भुगतान में कुछ गड़बड़ है। कृपया भुगतान जानकारी की पुन: जांच करने के लिए वापस जाएं और पुन: प्रयास करें।

en: Your payment was cancelled.
hi_IN: आपका भुगतान रद्द कर दिया गया था।

en: Final confirmation for your payment will be arriving soon. Look for updates regarding your payment status.
hi_IN: आपके भुगतान की अंतिम पुष्टि जल्द ही आ जाएगी। अपनी भुगतान स्थिति से संबंधित अपडेट देखें.

en: Your order has been placed, but is not complete
hi_IN: आपका ऑर्डर दे दिया गया है, लेकिन पूरा नहीं हुआ है

en: Thank you for your order
hi_IN: आपके क्रय आदेश के लिए धन्यवाद

en: To complete your payment, please follow the steps below:
hi_IN: अपना भुगतान पूरा करने के लिए, कृपया नीचे दिए गए चरणों का पालन करें:

en: Click to pay
hi_IN: भुगतान करने के लिए क्लिक करें

en:  - Test Mode
hi_IN: - परीक्षण विधि

en: Please note: test mode does not support real transactions.
hi_IN: कृपया ध्यान दें: परीक्षण मोड वास्तविक लेनदेन का समर्थन नहीं करता है।

en: Please contact store support. Our checkout is still in test mode and we can’t complete your transaction.
hi_IN: कृपया स्टोर समर्थन से संपर्क करें। हमारा चेकआउट अभी भी परीक्षण मोड में है और हम आपका लेन-देन पूरा नहीं कर सकते।

en: Rapyd Payments Plugin Settings
hi_IN: रैपिड पेमेंट्स प्लगइन सेटिंग्स

en: Access key
hi_IN: आगमन चाबी

en: Access key of plugin when Client Portal is in production mode.
hi_IN: क्लाइंट पोर्टल उत्पादन मोड में होने पर प्लगइन की एक्सेस कुंजी।

en: Secret key
hi_IN: गुप्त कुंजी

en: Secret key of plugin when Client Portal is in production mode.
hi_IN: क्लाइंट पोर्टल उत्पादन मोड में होने पर प्लगइन की गुप्त कुंजी।

en: Enable test mode
hi_IN: परीक्षण मोड सक्षम करें

en: Please note: test mode does not support real  transactions.
hi_IN: कृपया ध्यान दें: परीक्षण मोड वास्तविक लेनदेन का समर्थन नहीं करता है।

en: Test access key
hi_IN: परीक्षण पहुंच कुंजी

en: Access key of plugin when Client Portal is in sandbox mode.
hi_IN: क्लाइंट पोर्टल सैंडबॉक्स मोड में होने पर प्लगइन की एक्सेस कुंजी।

en: Test secret key
hi_IN: गुप्त कुंजी का परीक्षण करें

en: Secret key of plugin when Client Portal is in sandbox mode.
hi_IN: क्लाइंट पोर्टल के सैंडबॉक्स मोड में होने पर प्लगइन की गुप्त कुंजी।

en: Bank
hi_IN: बैंक

en: Pay directly from your bank account
hi_IN: सीधे अपने बैंक खाते से भुगतान करें

en: Accept bank payments in your chosen countries.
hi_IN: अपने चुने हुए देशों में बैंक भुगतान स्वीकार करें।

en: Card
hi_IN: कार्ड

en: Pay with local and international card brands
hi_IN: स्थानीय और अंतरराष्ट्रीय कार्ड ब्रांडों के साथ भुगतान करें

en: Accept card payments in your chosen countries.
hi_IN: अपने चुने हुए देशों में कार्ड से भुगतान स्वीकार करें।

en: Cash
hi_IN: नकद

en: Pay with cash at a nearby convenience store or cash locations
hi_IN: नजदीकी सुविधा स्टोर या नकद स्थानों पर नकद भुगतान करें

en: Accept cash payments in your chosen countries.
hi_IN: अपने चुने हुए देशों में नकद भुगतान स्वीकार करें।

en: eWallet
hi_IN: ई-वॉलेट

en: Pay with local mobile and digital wallets
hi_IN: स्थानीय मोबाइल और डिजिटल वॉलेट से भुगतान करें

en: Accept ewallet payments in your chosen countries.
hi_IN: अपने चुने हुए देशों में ईवॉलेट भुगतान स्वीकार करें।

en: Rapyd requires WooCommerce to be installed and active. You can download %s here.
hi_IN: रैपिड को WooCommerce को स्थापित और सक्रिय करने की आवश्यकता है। आप यहाँ %s डाउनलोड कर सकते हैं।

en: Rapyd requires WooCommerce %1$s or greater to be installed and active. WooCommerce %2$s is no longer supported.
hi_IN: रैपिड को स्थापित और सक्रिय होने के लिए WooCommerce %1$s या इससे अधिक की आवश्यकता है। WooCommerce %2$s अब समर्थित नहीं है।

en: Settings
hi_IN: समायोजन
