Rapyd Payments Pot v1.0.0 - en to ja_JP translation catalogue (40 entries)

en: Your payment was successful
ja_JP: お支払いが完了しました

en: Thank you for your order.
ja_JP: 注文いただきありがとうございます。

en: There is an issue with your payment
ja_JP: お支払いに問題があります

en: Your payment is on hold
ja_JP: お支払いは保留中です

en: Sorry, something is wrong with your payment. Please go back to recheck payment information and try again.
ja_JP: 申し訳ありませんが、お支払いに問題があります。戻って支払い情報を再確認し、もう一度お試しください。

en: Your payment was cancelled.
ja_JP: お支払いはキャンセルされました。

en: Final confirmation for your payment will be arriving soon. Look for updates regarding your payment status.
ja_JP: お支払いの最終確認が間もなく届きます。お支払い状況に関する最新情報をご確認ください。

en: Your order has been placed, but is not complete
ja_JP: 注文は完了しましたが、完了していません

en: Thank you for your order
ja_JP: 注文いただきありがとうございます

en: To complete your payment, please follow the steps below:
ja_JP: お支払いを完了するには、次の手順に従ってください。

en: Click to pay
ja_JP: クリックして支払う

en:  - Test Mode
ja_JP: - テストモード

en: Please note: test mode does not support real transactions.
ja_JP: 注意: テスト モードは実際のトランザクションをサポートしていません。

en: Please contact store support. Our checkout is still in test mode and we can’t complete your transaction.
ja_JP: ストアサポートにお問い合わせください。チェックアウトはまだテスト モードであり、トランザクションを完了できません。

en: Rapyd Payments Plugin Settings
ja_JP: Rapyd Payments プラグインの設定

en: Access key
ja_JP: アクセスキー

en: Access key of plugin when Client Portal is in production mode.
ja_JP: Client Portal が本番モードの場合のプラグインのアクセス キー。

en: Secret key
ja_JP: 秘密鍵

en: Secret key of plugin when Client Portal is in production mode.
ja_JP: Client Portal が本番モードの場合のプラグインの秘密鍵。

en: Enable test mode
ja_JP: テストモードを有効にする

en: Please note: test mode does not support real  transactions.
ja_JP: 注意: テスト モードは実際のトランザクションをサポートしていません。

en: Test access key
ja_JP: アクセスキーのテスト

en: Access key of plugin when Client Portal is in sandbox mode.
ja_JP: Client Portal がサンドボックス モードの場合のプラグインのアクセス キー。

en: Test secret key
ja_JP: 秘密鍵のテスト

en: Secret key of plugin when Client Portal is in sandbox mode.
ja_JP: Client Portal がサンドボックス モードの場合のプラグインの秘密鍵。

en: Bank
ja_JP: 銀行

en: Pay directly from your bank account
ja_JP: 銀行口座から直接支払う

en: Accept bank payments in your chosen countries.
ja_JP: 選択した国で銀行支払いを受け入れます。

en: Card
ja_JP: カード

en: Pay with local and international card brands
ja_JP: 国内外のカードブランドで支払う

en: Accept card payments in your chosen countries.
ja_JP: 選択した国でカード支払いを受け入れます。

en: Cash
ja_JP: 現金

en: Pay with cash at a nearby convenience store or cash locations
ja_JP: お近くのコンビニエンスストアまたは現金取扱店で現金でお支払いください

en: Accept cash payments in your chosen countries.
ja_JP: 選択した国で現金支払いを受け入れます。

en: eWallet
ja_JP: eウォレット

en: Pay with local mobile and digital wallets
ja_JP: ローカルのモバイル ウォレットとデジタル ウォレットで支払う

en: Accept ewallet payments in your chosen countries.
ja_JP: 選択した国で ewallet 支払いを受け入れます。

en: Rapyd requires WooCommerce to be installed and active. You can download %s here.
ja_JP: Rapyd を使用するには、WooCommerce をインストールしてアクティブにする必要があります。 %s はここからダウンロードできます。

en: Rapyd requires WooCommerce %1$s or greater to be installed and active. WooCommerce %2$s is no longer supported.
ja_JP: Rapyd をインストールしてアクティブにするには、WooCommerce %1$s 以上が必要です。 WooCommerce %2$s はサポートされなくなりました。

en: Settings
ja_JP: 設定
